Kamień naturalny we wnętrzach
Wygląd kamienia naturalnego wciąż budzi pożądanie, jeśli dochodzi do wyboru materiału wykończeniowego. Jest to jeden z tych surowców, które nie wywołują znudzenia. Od wieków kamień był stosowany jako forma dekoracji wnętrza oraz jako materiał budowlany. Kamień elewacyjny wzorował się niesamowitą solidnością oraz estetycznym wyglądem utrzymującym się przez bardzo długi czas. Tak, jak było to setki lat temu, tak jest i dzisiaj.
W dzisiejszych czasach kamień naturalny nie jest już wykorzystywany we wznoszeniu fundamentów czy ścian domów. Dzisiaj ma on odmienne zastosowanie, głównie dekoracyjne. Stosuje się go natomiast do budowania ogrodzeń czy innych elementów architektury ogrodowej. Świetnie sprawdza się jako posadzka we wnętrzach czy na tarasach i balkonach. W obecnym czasie coraz łatwiej o dostęp do materiałów naturalnych pochodzących z całego świata. Można zatem wybierać z bardzo wielu wariantów kamienia naturalnego w coraz atrakcyjniejszej cenie.
Urządzanie wnętrza za pomocą kamienia naturalnego
Tworzenie wyjątkowej aranżacji wnętrza powinno trzymać się pewnych reguł. Ważne, aby zdecydować się na jeden, konkretny styl i nie mieszać wielu wystrojów. Warto również nie zapominać o zasadzie minimalizmu, ponieważ przesyt może znacząco pogorszyć odbiór wizualny wnętrza. Jeśli skupiamy się na dekorowaniu salonu, to trzeba mieć na uwadze, że to ściany czy posadzka są najistotniejszymi wizytówkami. Można również odpowiednio udekorować obudowę kominka czy parapety. Mimo wszystko, trzeba zapamiętać, że nie może być zbyt wiele kolorów w jednym pomieszczeniu. Musimy zdecydować się na maksymalnie 2-3 barwy.
Kamień naturalny jest bardzo specyficznym materiałem wykończeniowym. Od razu przykuwa oko, więc nie warto przesadzać z jego ilością. Ma on wyłącznie wypełnić wnętrze. Dlatego rozsądnym rozwiązaniem jest wybranie pojedynczych ścian na udekorowanie nimi kamieniem naturalnym. Ważna zasada dotyczy także oświetlenia tego surowca. Powinno ono być przed kamieniem i odpowiednio je oświetlać, np. pod kątem 30 stopni. Dzięki temu struktura kamienia będzie idealnie podkreślona. Często stosowane oświetlenie LED umieszczone za kamieniem będzie tutaj dużym błędem.
Czy warto stosować kamień naturalny na ścianach?
Wykorzystanie kamienia naturalnego, takiego w formie płytek czy forniru kamiennego, to bardzo rozsądne rozwiązanie. Będzie on łatwy w utrzymaniu w czystości oraz odporny na różne czynniki zewnętrzne.
Stosowanie różnych materiałów budowlanych wydaje się na początku zawsze przyjemne. Wyglądają one jak najbardziej estetycznie, lecz z upływem lat tracą na sowim uroku, brudzą się i trudno jest je domyć. Tym samym pozostaje ponowna inwestycja w ich odnowienie. Jeśli chodzi o kamień naturalny, to materiał, który nawet po kilkunastu czy kilkudziesięciu latach będzie wyglądał jak nowy. Warto wspomnieć także o innej właściwości tego materiału, którą nie widać gołym okiem.
Dzisiejszy świat jest bardzo szybki. Raczej trudno się zatrzymać i spróbować wypocząć. Dzięki kamieniowi naturalnemu zastosowanemu w naszych wnętrzach mamy do tego okazję. Jest to w pełni ekologiczny i naturalny surowiec. Surowiec ten jest zatem świetnym sposobem, aby wnieść naturę do własnego domu. Wpływa ona pozytywnie na nasze nastawienie, więc polepsza samopoczucie.
W jakich wnętrzach stosować kamień naturalny?
Jest to bardzo uniwersalny materiał wykończeniowy. Dzięki tej właściwości nada się praktycznie do każdego stylu. Może być z powodzeniem stosowany w surowym stylu skandynawskim. Będzie także świetnie wkomponowywał się w klasyczną aranżację. Może być wykorzystywany na ścianach oraz na posadzkach.
Zarówno wersje na podłogę, jak i na ściany posiadają bardzo wiele zalet. W przypadku posadzek ich trwałość wydaje się najbardziej kluczowa. Są one odporne na różne uszkodzenia mechaniczne. Co ważne, odporne są także na promieniowanie UV, a dużo wariantów jest odpornych na wilgotne powietrze. Jedną z najrozsądniejszych oraz najtwardszych odmian kamienia naturalnego jest granit matowy. Bardzo trudno będzie je jakkolwiek uszkodzić.
Kamień naturalny do wnętrza skandynawskiego oraz nowoczesnego
Wspomniany już uniwersalizm tego surowca jest bardzo ważny. Można go zastosować w dowolnym stylu aranżacyjnym. Jest on chętnie wykorzystywany w różnych projektach architektów. Można dostrzec dekoracje w tego materiału wykończeniowego w stylu skandynawskich, jak i kontynentalnym. Posiadając aż tyle zalet, czyli trwałość, estetyka oraz nutkę natury, jest on coraz częściej ceniony i stosowany przez coraz większą liczbę ludzi. Mimo wszystko nie należy zapominać o regułach stosowania, kiedy się na niego decydujemy.
Surowe kamienia bardzo dobrze prezentują się w takich stylach, jak skandynawski, industrialny czy rustykalny. To surowiec, który świetnie sprawdzi się jako dekoracja obudowy kominka. Może również posłużyć jako dekoracja wybranych fragmentów ścian. Na podłogę można z powodzeniem zastosować odmianę płytek wapiennych Chittor Black. Mimo surowości na pierwszy rzut oka, posiada ona estetyczną, szklistą powłokę, która jest łatwa w utrzymaniu w czystości.
Jeśli chcemy osiągnąć nowoczesny i klasyczny styl aranżacyjny, to warto wybierać spośród polerowanych wariantów płytek z kamienia naturalnego. Będą one bardzo estetycznie połyskiwać, co stworzy niesamowity efekt wizualny. Do takiego użytku najlepsze będą takie odmiany, jak trawertyn, marmurowe czy granit polerowany. Można także zdecydować się bez wątpliwości na takie warianty, jak płytki w wersji satynowej czy lappato. Jakkolwiek zdecydujemy, nie będziemy żałować tej inwestycji.
Sprawdź również
Płytki geometryczne https://oceanstone.pl/plytki-geometryczne-w-twoim-domu
Marmur czy granit co wybrać ? https://oceanstone.pl/marmur-czy-granit-jaki-kamien-naturalny-wybrac/
Jakie płytki na schody https://oceanstone.pl/plytki-na-schody/
Jeden komentarz
Możliwość komentowania została wyłączona.