Oceanstone.pl » Blog » Inspiracje » Co to są płytki wielkoformatowe ?

Co to są płytki wielkoformatowe ?

Jednym z najnowszych trendów, który podbija Europejskie rynki są płytki wielkoformatowe. W ich produkcję zaangażowali się najlepsi producenci, szczególnie w Polsce i we Włoszech. Dlaczego płytki wielkoformatowe stały się tak popularne? Jednym z powodów może być wyjątkowo praktyczne i uniwersalne: wykorzystać je można nie tylko na ścianie, ale także na podłodze, gdzie prezentują się równie dobrze.

Jak zdefiniować płytki wielkoformatowe? 

Płytkę można nazwać wielkoformatową, gdy jej rozmiary wynoszą ponad 120x120cm. Już ten rozmiar jest pokaźny, a płytki wielkoformatowe produkowane są także w wymiarach takich jak 130x130cm, 239,8×119,8cm czy 120x278cm.

Dzięki tak dużej powierzchni do zagospodarowania, płytki wielkoformatowe umożliwiają nadać im:

  • piękny wzór – w przypadku płyt marmurowych
  • głębie koloru – w przypadku gresu
  • wyjątkowe podkreślenie struktury drewna – w przypadku płytek wielkoformatowych drewnopodobnych

Płytkę wielkoformatową o wcześniej wspomnianych wymiarach 239,8×119,8cm można w zasadzie nazwać przygotowaną już ścianką, którą wykorzystać można w kuchni czy łazience. Takie wykorzystanie płytki wielkoformatowej pozwala uwypuklić ich klasyczne, co niewątpliwie jest zaletą.

W których miejscach płytki wielkoformatowe sprawdzą się najlepiej?

Płytki wielkoformatowe mają na celu zdobić ściany oraz podłogi. Najczęściej wykorzystywane są w salonach, kuchniach i łazienkach. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań żeby wykorzystywać je w innych miejscach. Zaleca się jednak ich wybór do miejsc, w których nie będą zasłonięte przez żadne przedmioty i wyeksponowana będzie cała płytka – to właśnie wtedy płytki wielkoformatowe prezentują się najlepiej. Płytki wielkoformatowe nieustannie są jedną z większych inspiracji dla projektantów wnętrz. Za ich pomocą można w prosty sposób nadać pomieszczeniu wyjątkowy styl. Ciężko było przypuszczać, że z pozoru tak trywialny pomysł jak stworzenie jednolitej płyty o dużych rozmiarach przyniesie tak dużo inspiracji na całym świecie. Płytki wielkoformatowe przez projektantów nie są wykorzystywane wyłącznie do prywatnych aranżacji, ale także znajdują swoje zastosowania w prestiżowych salonach czy hotelach na całym globie. Ich prostota pozwala oddać piękno naturalnych surowców. Włosi poszli o krok dalej i płyty wielkoformatowe stylizują na ogromne, postarzane lustra, co daje piękny i nieoczywisty efekt. 

Czy płytki wielkoformatowe można wykorzystać w każdym pomieszczeniu?

Nie ma żadnych ograniczeń i płytki wielkoformatowe można wykorzystywać wszędzie. Wymagana do tego jednak jest spora przestrzeń, a ich piękno najlepiej uchwycić można z nieco dalszej odległości. Płytki te są cenione ze względu na swoją praktyczność. Przy ich konserwacji i renowacji nie trzeba wkładać wiele wysiłku.

Gdzie i w jaki sposób kupić płytki wielkoformatowe?

Płytki wielkoformatowe dostępne są bezproblemowo. Czasami trzeba uzbroić się w cierpliwość, ze względu na zwiększone wymagania w trakcie ich produkcji – płyty te kojarzą się z małymi dziełami sztuki i są wyjątkowo piękne. Żeby uzyskać taki efekt, trzeba przy ich powstawaniu pracować z dużym poświęceniem i pasją. Jednak otrzymany produkt w pełni rekompensuje czas oczekiwania. Z czystym sumieniem możemy polecić płytki wielkoformatowe, zarówno do prywatnych aranżacji, jak i do miejsc użytku publicznego!

Sprawdź również – płytki na taras, jakie wybrać

Podobne wpisy