Płytki na schody
Bezpieczne schody zewnętrzne do domu są tak samo ważne, jak schody wewnętrzne. Jeżeli są źle zaprojektowane i zbudowane, mogą doprowadzić do setek jeśli nie tysięcy wypadków. Powierzchnia schodów wewnętrznych nie może być zbyt śliska, ale nie może być również zbyt chropowata, szorstka.
Powierzchnia zbyt śliska może być przyczyną upadków, poślizgnięć, czasem bardzo poważnych. Czasem w pośpiechu może dojść do takiego wypadku. Z drugiej strony, schody zbyt chropowate mogą doprowadzić użytkownika do równie nieprzyjemnych wypadków jak schody śliskie. Projektant schodów musi je tak zaplanować, aby ich powierzchnia była optymalna, nie za śliska i nie za szorstka.
W tym przypadku bardzo dobrze sprawdzają się płytki gresowe, które posiadają powierzchnię matową. Pokrycie nimi schodów wewnętrznych jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Takie schody są o wiele tańsze w wykonaniu niż schody drewniane (klasyczne), ale również bardziej wytrzymałe niż panele, czy też powierzchnia pokryta wykładziną albo gumolitem. Płytki gresowe dostępne są w różnych wersjach, dlatego pozwalają na zastosowanie wielu aranżacji. Można wybrać sobie płytki w różnych kolorach, ale również formatach.
Schody wykończone płytkami gresowymi
Schody wyłożone płytkami to optymalne rozwiązanie na zewnątrz i wewnątrz domu. Mogą być one wyłożone terakotą, kaflami ceramicznymi, ale takżę gresem. Każda powierzchnia wyłożona tymi materiałami nie będzie śliska, przez co bezpieczna w użytkowaniu.
Wybranie nowoczesnych rozwiązań pociąga za sobą większe koszty, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na takie materiały, jak kamień lub drewno. Stosuje się je głównie przy schodach półkowych i wspornikowych. Takie kompozycje są bardzo minimalistyczne. Niektórzy decydują się na takie właśnie rozwiązania.
Schody pokryte płytkami z kamienia czy wykończone gresem technicznym?
Zarówno jeden, jak i drugi materiał może być z powodzeniem wykorzystany do wykończenia schodów. Wskazane jest, aby wybierać płytki, które posiadają minimalną grubość 2 cm. Dzięki temu będziemy pewni, że niskie temperatury, mróz, śnieg nie zniszczą płytek. Jeżeli do pokrycia schodów wykorzystuje się płytki kamienne lub gresowe grube na min. 2 cm, taka powierzchnia będzie bezpieczna w użytkowaniu przez długie lata.
W przypadku schodów zewnętrznych grubość i masywność płytki mają duże znaczenie. Im grubsza płytka, tym dłuższa trwałość powierzchni schodów. Cięższy materiał jest mniej podatny na zmienne warunki pogodowe. Dodatkowo obciążają klej, który lepiej wiąże płytki z powierzchnią.
Grubsze płytki są bezpieczniejsze dla użytkowników, a ponadto są trwalsze, nie ma zagrożenia, że pękną, pokruszą się i stracą swój pierwotny blask. Każdy, kto zdecyduje się na pokrycie schodów płytkami o grubości co najmniej 2 cm, dokona właściwego wyboru.
Jaki jest koszt montażu płytek na schodach?
Każde schody są inne, nie ma dwóch identycznych powierzchni, dlatego ostateczna wycena montażu ustalana jest indywidualnie w drodze konsultacji. Nie można tego zrobić precyzyjnie przez telefon czy przez internet. Ustala się to w drodze bezpośredniej komunikacji i oględzin schodów przeznaczonych do wyłożenia płytkami. Specjaliści mogą coś więcej powiedzieć po obejrzeniu miejsca, które zamierzacie Państwo pokryć płytkami.
Koszt wyłożenia schodów płytkami w dużej mierze zależy od wielkości schodów, od ich powierzchni, czy jest to np. 10 m2 czy 20 m2. Poza tym istotny jest także materiał: płytki ceramiczne, czy gresowe, czy też płytki z kamienia naturalnego. W koszt schodów wlicza się również prace wykończeniowe, takie jak różne docinki, wyrównania itd. W gruncie rzeczy prace końcowe są bardzo czasochłonne, czasem bardziej niż samo wyłożenie schodów płytkami
Bardzo trudno jest wycenić schody przed wykonaniem. Można jednak w przybliżeniu oszacować, że schody od 8 do 10 stopni będą kosztowały od 4 do 10 tys. złotych, wliczając w to cenę za materiał i montaż. Przy większych schodach (powyżej 10 stopni), cena będzie wyższa.
Narzędzia glazurnicze niezbędne do wykończenia schodów
Każdy, kto chciałby samodzielnie wykończyć schody w swoim domu, musi posiadać odpowiednie narzędzia. Na pewno musi mieć narzędzia, którymi docina się płytki w trakcie montażu. Bez takich narzędzi nie można precyzyjnie wyłożyć powierzchni płytkami.
W pierwszej kolejności należy wiedzieć, jaki materiał będzie obrabiany. To dopiero pozwoli dobrać właściwą gilotynę i tarczę służącą do obcinania płytek. Do różnych rodzajów płytek wykorzystuje się inne tarcze i noże. Najmniej problemu sprawiają płytki ceramiczne. Nawet niedroga gilotyna dobrze sobie radzi z cięciem tego typu płytek. Jeżeli płytki są gresowe, problem jest już większy. W tym przypadku trzeba zakupić lepszą tarczę, najlepiej taką, która przeznaczona jest do cięcia gresu. Gres jest dużo twardszy niż ceramika. Używając do jego cięcia zwykłej, taniej tarczy od razu się ją zużyje i można wyrzucić na śmieci
Podobna sytuacja jak z gresem, jest z płytkami kamiennymi. Poza zaopatrzeniem się w dobrą jakościowo tarczę, należy również zgłębić wiedzę. Przykładowo takie materiały jak stopnie wykonane z granitu G603 lub z brązu królewskiego przycina się podobnie jak płytki gresowe. Takie materiały wymagają twardych tarcz, które dodatkowo podczas cięcia należy schładzać wodą.
Sytuacja jest inna, gdy mamy do czynienia z łupkiem. Materiał trwały, ale też miękki, plastyczny. Łupek podczas cięcie może się rozwarstwiać, jeżeli tarcza będzie gruba i do tego nieostra. Przy wykładaniu schodów kamieniem naturalnym należy stosować klej wykonany z białego cementu. Dzięki temu nie pojawią się na schodach najmniejsze wykwity.
Schody to bardzo ważny element w każdym budynku. Można go zaaranżować na bardzo wiele sposobów. Schody wyłożone kafelkami, płytkami kamiennymi, czy też gresem technicznym to interesujące propozycje, które warto przemyśleć i zastosować. Materiał, na który się zdecydujemy, musi być jednak odpowiednio zamontowany i estetycznie wykończony. To wymaga specjalistycznej pracy i doświadczenia. Zawsze można również samodzielnie wykonać schody. Nie jest to zadanie proste, wymaga dużej wiedzy i praktyki.
Sprawdź również Marmur czy granit? jaki kamień wybrać oraz techniki montażu płyt tarasowych