Oceanstone.pl » Blog » Porady » Jakie płytki do łazienki?

Jakie płytki do łazienki?

Tworzenie projektu łazienki jest zadaniem pracochłonnym i często niełatwym dlatego warto dobrze się do niego przygotować. Pierwszym krokiem wielu, nawet bardzo doświadczonych projektantów nie jest tworzenie prób projektu a poszukiwanie natchnienia wśród wielu stron internetowych z łazienkowymi inspiracjami. Najciekawsze propozycje przedstawiające najróżniejsze style i aranżacje można znaleźć na stronach takich jak Homebook lub Pinterest.

Przeglądając znajdujące się tam zdjęcia warto zapisywać sobie najbardziej interesujące nas elementy, co pozwoli stworzyć nam początkowy zarys tego, co chcemy stworzyć w łazience. Bardzo ważne jest również to, by opierać się na założeniach i koncepcjach powiązanych z najciekawszym dla nas stylem wnętrzarskim. Pozwoli to zachować spójność w pomieszczeniu i nie stworzy niepotrzebnego chaosu.

Najpopularniejsze koncepcje i style wnętrzarskie wykorzystywane do urządzania łazienki

Postępowanie ściśle z wytycznymi charakterystycznymi z danym stylem architektonicznym pozwoli nam stworzyć projekt identyczny jak te, które powstają w profesjonalnych biurach wnętrzarskich. Z tego powodu zawsze należy sprawdzać w jakim stylu wykonana została łazienka, która znajduje się w zapisanych przez nas inspiracjach a następnie zapoznać się z jego podstawowymi założeniami. Jest to na tyle istotne, ponieważ zapobiega powstawaniu błędów w trakcie dalszej realizacji projektu i na pewno zaoszczędzi nam zarówno wydanych pieniędzy jak i straconego czasu.

Warto tutaj zwrócić uwagę, że ilość stylów wyróżnianych przez architektów jest ogromna, dlatego też niektóre różnią się od siebie mniej a inne bardziej. Oto kilka najpopularniejszych stylów wykorzystywanych do projektowania łazienki.

Styl minimalistyczny

Ostatnio jeden z najpopularniejszych stylów wnętrzarskich wybierany z uwagi na porządek i brak zagracających pomieszczenie elementów. Łazienka wykonana zgodnie z zasadami tego stylu wydaje się być również dużo większa niż to jest w rzeczywistości, ponieważ jej wyposażenie stanowią jedynie niezbędne elementy bez dodatkowych ozdób. Dekorację w tym stylu stanowić mają elementy użytkowe pomieszczenia, którymi w przypadku łazienki będą płytki podłogowe i naścienne oraz armatura.

Styl kolonialny

Jest to styl idealnie pasujący do osób lubiących podróże i ciekawe pamiątki przywożone z różnych zakątków świata. Główną cechą tego stylu jest umiejętne łączenie różnych, często z pozoru niepasujących do siebie elementów. Jest to dosyć trudne zadanie ale efekt może wynagrodzić nam wszelkie poświęcenie. Jest to również szansa na stworzenie unikalnej aranżacji, której nie będzie w stanie odtworzyć nikt inny.

Nie są to oczywiście wszystkie popularne w ostatnim czasie style architektoniczne. Można tu wymienić jeszcze chociażby styl skandynawski, loftowy, klasyczny oraz nowoczesny. Wszystkie mają swoje charakterystyczne założenia, które będą odpowiadać różnym gustom i podejściom do aranżacji wnętrza.

Najmodniejsze wzory i formaty płytek wykorzystywanych w aranżacji łazienki

Obecnie najmodniejsze są na prawdę duże płytki, które powoli wypierają małe kafelki. Architekci często sięgają po tzw płytki wielkoformatowe, które mogą mieć wymiary osiągające nawet 60×120 cm oraz 120×240 cm.

Oczywiście nie znaczy to, że już nikt nie korzysta z tradycyjnych płytek, jednak standardowe kiedyś wymiary 15×15 cm oraz 20×20 cm staja się coraz rzadziej wybieranymi materiałami wnętrzarskimi. Obecnie standardowy format płytki łazienkowej to 30 x 60 cm, 40 x 60 cm oraz 60 x 60 cm. Mniejsze płytki stosuje się głównie w celach imitacji dawnych materiałów, takich jak np. stare płytki z piecy kaflowych lub bogato zdobione płytki z dawnych łaźni włoskich.

Innym, równie popularnym co płytki materiałem jest oczywiście kamień naturalny, który charakteryzuje się unikatowym wzornictwem oraz niesamowitą wprost trwałością na wszelkie uszkodzenia i niszczący wpływ czynników zewnętrznych.

Bathroom design, czyli sztuka aranżacji łazienki

Najważniejszym aspektem, który należy wziąć pod uwagę jeszcze przed rozpoczęciem projektu jest oczywiście wielkość pomieszczenia. Jeśli nasza łazienka jest mała należy skupić się na jasnych aranżacjach optycznie powiększających wnętrze. małe i ciemne łazienki stwarzają bowiem dość przytłaczające a nawet lekko klaustrofobiczne wrażenia.

Kolejnym bardzo ważnym aspektem aranżacji łazienki jest jej oświetlenie. Musi być ono rozmieszczone tak, by równomiernie oświetlało całe wnętrze. W przeciwnym razie łazienka również będzie wydawać się na mniejszą. Dobrym rozwiązaniem jest tutaj zastosowanie białych lub jasnoszarych płytek polerowanych, które rozpraszają światło po całym pomieszczeniu.

Dobór odpowiednich kolorów i rozmiarów fug orz modne sposoby łączenia płytek

Podstawowa zasada mówi o tym, że kolor fug musi być dobrany pod kolor płytek. Dobrze byłoby gdyby fuga nie była widoczna, jednak wszystko to zleży od sposobu realizacji i jakości wykonania. W sytuacji gdy interesuje nas wykonanie ściany imitującej ceglaną lub kamienną fuga jest niezbędnym i bardzo ważnym elementem aranżacji i warto tu zastanowić się nad kilkoma różnymi i kontrastującymi ze ścianą kolorami fugi i dopiero wtedy zdecydować się na jedną z nich.

Warto również wspomnieć, że wybór białej fugi to nie najlepsze rozwiązanie w przypadku łazienki. Początkowo będzie ona sprawiać wrażenie ładu i czystości jednak bardzo szybko zacznie przyjmować wszelki brud i na pewno ściemnieje.

Jeśli zaś chodzi o wspomniane płytki wielkoformatowe to są one rozwiązaniem o tyle ciekawym, ponieważ fugi i łączenia między nimi są niemal niewidoczne, co sprawia wrażenie łazienki wykutej w kamieniu. Materiałem najczęściej wykorzystywanym do takich celów jest półkamienny spiek kwarcowy. Jest to bardzo trwały i elegancki produkt, który wytrzymałością dorównuje gresowi a nawet granitowi. Jedynym minusem tego materiału są trudności w transporcie oraz montażu ogromnych i ciężkich płytek, co sprawia, że wiele ekip budowlanych nie chce podejmować się ich montażu. Rozwiązaniem tego problemu może być fornir kamienny o wymiarach identycznych jak płyty ze spieku kwarcowego. Jego budowa pozwala na zwinięcie go w rulon i transportowanie jak standardowej tapety, dzięki czemu zyskał on nazwę tapety kamiennej.

Może zainteresuje Cię również kuchnia w stylu rustykalnym oraz jak montować płyty tarasowe

Podobne wpisy