Oceanstone.pl » Blog » Inspiracje » Kuchnia w stylu rustykalnym

Kuchnia w stylu rustykalnym

Analizując styl rustykalny można dostrzec wiele nawiązań do polskiej wsi, a także do szlacheckich dworków. W dużym stopniu związany jest on z naturą oraz propaguje związaną z nią ideę życia. Sam rustykalny wygląd posiada wiele cech charakterystycznych związanych z nastrojem sielankowo-romantycznym. Dzięki temu możemy całkowicie oddać się temu, co nas otacza, czując się przy tym w pełni bezpiecznie i komfortowo. Obecnie często wybierana jest kuchnia w rustykalnym stylu. Nie ma co ukrywać, że kuchnia bardzo dobrze współgra z tym stylem, tworząc bardzo przytulne dla człowieka miejsca. Kuchnia jako serce każdego domu z pewnością będzie się świetnie prezentować w stylu rustykalnym.

Naturalne materiały i ciepła kolorystyka

O ile na pozór projektowanie wnętrz wydaje się proste i przyjemne, o tyle w rzeczywistości jest dosyć trudnym zadaniem. Z tego powodu warto wszelkie pomysły i projekty po prostu podsunąć profesjonalnej firmie architektonicznej. Samodzielne próby projektowania mogą nie być dobrym pomysłem, jeśli do tej pory tego nie robiliśmy. Współpraca z doświadczoną firmą na pewno jest lepszym pomysłem.

Kuchnia w rustykalnym stylu na pewno spodoba się osobom, które lubują się w stylizacjach rodem ze wsi. Mimo wszystko należy zachować pewnego rodzaju rozwagę, aby zbytnio nie przesadzić z wystrojem w jedną ze stron.

Najczęściej w stylu rustykalnym wykorzystuje się drewno, które naturalnie oddaje ciepło i wprowadza wyjątkowym, przytulny klimat. Nadaje wewnętrznego spokoju i z pewnością miło spędza się w takim otoczeniu czas.

W kuchni w stylu rustykalnym nie warto montować nowoczesnych mebli. O ile drewniane kredensy są czymś niezastąpionym, o tyle nowoczesne meble systemowe nie będą dobrym rozwiązaniem. Kuchenne meble powinny przede wszystkim być autentyczne, naturalne i praktyczne.

Meble rustykalne

Często spotykanym zabiegiem w rustykalnej kuchni są samodzielnie malowane meble na biały kolor. W ten sposób można łatwo uzyskać efekt starości, który idealnie komponuje się w wystrój. Warto zaznaczyć wszelkie nierówności oraz ślady. Warto zachować jasną kolorystykę i nawiązywać do barw związanych z Ziemią – beż, zieleń i brąz.

W tym stylu biel najczęściej łączona jest z błękitem. Co więcej, meble z drewna świetne prezentują się w połączeniu z ceglaną ścianą czy też akcentami z żeliwa. Ciekawym pomysłem są również nietuzinkowe uchwyty czy też podłoga koniecznie z materiału naturalnego jak np. drewno. Oprócz tego często stosuje się również zlew ceramiczny czy też wiszącą zabudowę.

Sprawdź jakie wybrać płytki na taras

Jeśli chcemy wykonać kuchnię w aranżacji wiejskiej, a jesteśmy na etapie budowy domu, to warto już wtedy pomyśleć o zostawieniu i wyeksponowaniu drewnianych stropowych belek. 

Bogactwo dodatków w rustykalnej kuchni

Całym dopełnieniem stylu rustykalnego w kuchni z pewnością są dodatki. Oczywiście należy je umiejętnie umieścić, aby komponowały one się z otoczeniem. Dobrze sprawdzą się tutaj utensylia kuchenne czy też przedmioty i rekwizyty, które posiadają sentymentalne znaczenie.

Oprócz tego na pewno w kuchni znajdzie się miejsce na gliniane naczynia oraz tradycyjną ceramikę. Również tekstylia o różnych kolorach w geometryczne wzory nadadzą całemu wnętrza pewnego dynamizmu oraz estetyki.

Kuchnia w stylu rustykalnym

Każda kuchnia zaaranżowana w stylu rustykalnym powinna posiadać ręczne dodatki z tkaniny. Mogą to być wyjątkowe serwety, lniany obrus czy też wiklinowy kosz. Pięknie prezentują się również zazdrostki w oknie czy też tradycyjny dzban nawiązujący do roślinności.

Sprawdzą się także wszelkiego rodzaju ręczne dekoracje wykonane w sposób ręczny. Mogą to być również wianki kwiatowe czy też tradycyjne główki czosnku, które zawieszane są na okapie.

Akcenty rustykalne

Styl wiejski nie obejdzie się oczywiście bez folklorystycznych akcentów. Są one wręcz niezbędne, aby wytworzyć oryginalny klimat. Tutaj sprawdzą się drewniane chochle, jak i żeliwne relingi okalające blat. Świetnie prezentować będzie się również stary kaflowy piec. Nie musi on być używany, ale warto żeby się tutaj znalazł. Taka dekoracja na pewno doda uroku pomieszczeniu. Całość powinna być zaaranżowana w sposób naturalny i na pewno bezpretensjonalny.

Jak utrzymać porządek w domu ?

Podobne wpisy

Jeden komentarz

Możliwość komentowania została wyłączona.