Oceanstone.pl » Blog » Inspiracje » Płytki do basenu

Płytki do basenu

Płytki do basenu są produktem wybieranym przez klientów hurtowych (jak np. obiekty wypoczynkowe czy sportowe), jak i klientów indywidualnych. Do czego trzeba przywiązać szczególną uwagę przy organizacji basenu? Najważniejsze aspekty to odpowiednie bezpieczeństwo, jakość oraz barwa płytek, która w dużym stopniu wpływa na walory estetyczne.

Numer jeden – bezpieczeństwo

Płytki wykorzystywane do basenu muszą przede wszystkim być bezpieczne. Naturalnie, płytki wykorzystywane do basenu nieustannie umieszczone są w wodzie. Wykorzystanie zwykłych płytek do zamoczonego otoczenia może skończyć się bardzo źle, takie połączenie jest niebezpieczne. To właśnie dlatego gdy mówimy o bezpieczeństwie w kontekście płytek do basenu, od razu powinniśmy myśleć o głównym kryterium: antypoślizgowości. Wiele zostało już napisane w temacie płytek antypoślizgowych i ich właściwościach, ale warto przypomnieć o tym raz jeszcze: należy pamiętać o symbolach, które są na nich umieszczone Głównie chodzi o znak “R” oraz cyfrę znajdującą się obok tego znaku. Najlepiej dobierać te płytki z wyższymi cyframi przy znaku R. 

Bezpieczeństwo jest niewątpliwie numerem jeden, jeśli chodzi o kryteria doboru płytek do basenów. Warto pamiętać, że płytki antypoślizgowe należy wykorzystać nie tylko w samym basenie, ale także na powierzchni znajdującej się dookoła. Płytki antypoślizgowe powinny także zostać zastosowane w następujących miejscach: 

  • schodach
  • przejściach
  • strefach urządzeń spryskujących i dezynfekujących

Przy bezpieczeństwie należy również wspomnieć o nasiąkliwości. Powinna być ona możliwie jak najwyższa. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ wpływają na trwałość płytek. Wysoka nasiąkliwość zabezpiecza płytki przed odklejeniem, co spowodować może bezpośrednie ryzyko dla osób użytkujących basen.

Numer dwa – jakość płytek

Warto wspomnieć, że przed wyborem płytek i sprawdzaniem ich pod kątem różnych kryteriów należałoby zwrócić także uwagę na hydroizolację. Eksperci niewątpliwie o tym wiedzą. Dopiero następnym krokiem powinien być wybór płytek. Najpopularniejszym rodzajem płytek wykorzystywanym do basenów są płytki ceramiczne, które są najbardziej bezpieczne. Do ich produkcji z reguły wykorzystuje się gres, terakotę i glazurę. Występować mogą w wersji szkliwionej lub nie, ale ważne jest, żeby niezależnie od tego wykonane były z materiału, który jest mało nasiąkliwy. Zdaniem ekspertów najlepiej wykorzystać płytki szkliwione wraz z podkładem gresowym lub gresu barwionego w masie. Gres jest mało nasiąkliwy, co w przypadku wykorzystania go do basenów zmniejsza szansę na wystąpienie pęknięć, odkształceń czy odklejeń w każdych warunkach. Dlatego jest to tak dobry wybór do basenów, które znajdują się na zewnątrz i są podatne na warunki atmosferyczne, zwłaszcza zimowe.

Wysoka jakość płytek wykorzystywanych do basenów to między innymi poniższa propozycja – gres najlepszych, polskich producentów:

W kontekście bezpieczeństwa koniecznością jest podkreślenie jeszcze jednej kwestii. Do płytek basenowych wykorzystane powinny być odpowiednie fugi (jednocześnie chemioodporne i zezwolone do użytkowania w zbiornikach wody pitnej). Można powiedzieć, że jest to wyższy poziom bezpieczeństwa, ale z uwagi na użytkowników basenu należy o tym pomyśleć. Fugi w takim stopniu decydują o basenie co płytki, dlatego podobnie jak one, powinny być najwyższej jakości.

Numer trzy – kolor

Może nie dla wszystkich to oczywiste, ale kolor płytek wykorzystywanych do basenu ma znaczenie. Oczywiście w dużej mierze ze względu na walory estetyczne. Dobrze sprawdzają się płytki w odcieniach błękitu i szarości, które tworzą wrażenie, że właśnie w takich kolorach jest woda, znajdująca się w basenie. Taki widok może sprawić miłe odczucia, ponieważ skojarzyć może się z wodami znajdującymi się w morzach i oceanach. Dlaczego w takim razie nie umilić sobie użytkowania z basenu i upięknić trochę otaczającą nas rzeczywistość? Oprócz błękitu i szarości ciekawym rozwiązaniem może być również mozaika, którą śmiało można zaliczyć do klasyki, jeśli chodzi o płytki basenowe.

Numer cztery – rozmiar

Ta kwestia jest bardzo indywidualna. Jednak najczęściej do basenów wykorzystywane są małe płytki. Eksperci zalecają wybór płytek, których zarówno długość, jak i szerokość nie jest większa niż 250mm. Inspiracje, przedstawione na zamieszczonych powyżej zdjęciach zostały stworzone właśnie za pomocą płytek nie przekraczających tego rozmiaru.

Numer pięć – nie tylko do basenu

Opisywane płytki basenowe mają całą paletę możliwości oraz różne zastosowania. Za ich pomocą można zwiększyć estetykę czy funkcjonalność basenu. Wykorzystać je można także w innych miejscach, chociażby takich jak fontanny, które zdobią prywatną posesję lub publiczny skwer.

Sprawdź również – co to granit płomieniowany

Podobne wpisy