Granit płomieniowany – co to takiego
Granit płomieniowany jest materiałem wykorzystywanym w budownictwie. Cechuje go bardzo znacząca trwałość. Z poniższego artykułu można dowiedzieć się, czym on w ogóle jest oraz gdzie znajduje zastosowanie.
Czym jest granit płomieniowany?
W skrócie to jeden z najsolidniejszych materiałów budowlanych. Pytanie, czym jest płomieniowanie? Jest to rodzaj obróbki. Granit tego typu jest poddawany działaniom bardzo wysokich temperatur, co powoduje pękanie minerałów zawartych w tym kamieniu. To z kolei przekłada się na powstanie specyficznej barwy granitu. Jest on zdecydowanie mniej wyrazisty od kamienia poddawanego innej obróbce.
Działanie płomieniowania powodu również, że struktura tego kamienia staje się bardziej szorstka oraz matowa. Dzięki temu granit tego typu stosuje się najczęściej na zewnątrz. Warto wspomnieć, że obróbka płomieniowania granitu jest także przeprowadzana na innych naturalnych kamieniach, takich jak gnejs czy bazalt. Wszystkie one posiadają w budowie kwarcyt. Granit jest bardzo wdzięcznym materiałem, który nadaje się do opisywanej obróbki, ponieważ posiada duże ilości kwarcytu w budowie. Płomieniowanie wpływa na cechy antypoślizgowe kamienia. To zatem dobre rozwiązanie na przykład na tarasy. Mądre jest zastosowanie granitu płomieniowanego na schodach. Rynek polski proponuje w korzystnych cenach granit strzeliński czy strzegomski.
Jak wygląda płomieniowanie granitu – jak wygląda ten proces?
Do tej obróbki potrzebny jest specjalistyczny sprzęt, w który są wyposażone zakłady kamieniarskie. Pierwszym krokiem obróbki jest zwilżanie kamienia wodą. Drugim krokiem jest kierowanie płomienia palnika tlenowo-acetylenowego lub tlenowo-propylenowego na jeden z bloków granitowych. Temperatura płomienia sięga nawet kilkuset stopni i powoduje pękanie zawartych w kamieniu minerałów. Proces ten przekłada się do uzyskiwania szorstkiej powierzchni. Co bardzo ważne, granit nie ulega ogólnemu uszkodzeniu, ponieważ pękanie odbywa się na cienkiej warstwie. Odmiany żółtego granitu, które posiadają żółty tlenek żelaza, mogą zmienić swoją barwę w tym procesie na kolor czerwony. Granity o innych barwach nie są narażone na tak drastyczne zmiany koloru.
Niestety skutkiem ubocznym obróbki płomieniowania jest zbieranie się brudu na powierzchni. Nie jest łatwo go później wyeliminować, dlatego kolejnym krokiem jest szczotkowanie kamienia. Czynność ta wygładza strukturę kamienia oraz znacząco go uszlachetnia. Proces szczotkowania eliminuje zabrudzenia, pozwala na zachowanie właściwości antypoślizgowych i przyczynia się do łatwiejszej pielęgnacji w trakcie użytkowania granitu.
Jakie jest zastosowanie granitu płomieniowanego?
Jak było to już wspomniane, najczęstsze zastosowanie ten rodzaj granitu znajduje na zewnątrz. Można bardzo często spotkać go jako wyłożenie podłoża na tarasie. Inwestycja w ten rodzaj kamienia przyniesie zauważalne korzyści głównie podczas złych warunków pogodowych. Właściwości antypoślizgowe sprawdzą się w deszczowe dni. Granit płomieniowany jest również odporny na wilgotne powietrze, dlatego może być wykorzystywany w takich miejscach. Coraz częściej jednak można zauważyć wykorzystanie granitu płomieniowanego wewnątrz. Znajduje przede wszystkim zastosowanie we wnętrzach o rustykalnym stylu. Można go zauważyć w kuchniach lub łazienkach. Jeśli chodzi o drugie z wymienionych pomieszczeń, to jest dobrym rozwiązaniem jako wyłożenie podłogi pod prysznicem.
Płytki granitowe płomieniowane są coraz częściej alternatywą dla tradycyjnej kostki brukowej czy granitowej. Taka decyzja to gwarancja estetycznego wyglądu na wiele lat. Jest to także bardzo trwały materiał, który nie będzie podatny na liczne, zauważalne uszkodzenia.
Można znaleźć zastosowanie granitu płomieniowanego w wielu innych, różnych przestrzeniach. Do miejsc, w których najczęściej stosuje się ten rodzaj kamienia, można zaliczyć między innymi: chodniki, podjazdy do garażu, wspomniane kuchnie oraz łazienki, tarasy i balkony, okolenia nagrobków, zewnętrzne schody oraz elewacje budynków, podłogi prysznicowe czy nawet krawężniki. To również sprawdzona dekoracja we wnętrzach o charakterze rustykalnym.
Jak pielęgnować granit płomieniowany?
Jak już wiadomo, granit płomieniowany posiada szorstką strukturę, co może utrudnić jego pielęgnację. Opisany proces szczotkowania jednak pozwala na zachowanie materiału w czystości. Płomieniowana obróbka sprawia, że kamień ten jest o wiele bardziej podatny na zabrudzenia, pojawianie się plam, ponieważ jest bardziej porowaty. Do czyszczenia granitu wykorzystuje się najczęściej zwykłą, ciepłą wodę. Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby do wody dolać płynu do naczyń czy mydło. Wykorzystując miękką szmatkę, można zabrać się za czyszczenie kamienia. Mniej trwałe zanieczyszczenia jak kurz można zredukować szczotką. Nie zaleca się stosowanie środków na bazie kwasów, gdyż mogą one spowodować odbarwienia na kamieniu. Również niezalecany jest wosk do czyszczenia. Sprawi on, że kamień straci swoje właściwości antypoślizgowe. Co innego jest z impregnatem, który sprawia, że powierzchnia wizualnie staje się mokra. To ochronna warstwa, która zapobiega osadzaniu się zabrudzeń.
Sprawdź również co wybrać – marmur czy granit
2 komentarze
Możliwość komentowania została wyłączona.