Oceanstone.pl » Blog » Porady » Co wybrać – płytki gresowe czy terakota ?

Co wybrać – płytki gresowe czy terakota ?

 Każdy poszczególny materiał dekoracyjny oraz budowlany wyróżnia się spośród innych cechami, dzięki którym możemy uznać go za wyjątkowy. Ta charakterystyczna cecha może być jedną z zalet albo wad materiału. W końcu wszystko ma swoje zalety oraz wady. Warto poważnie zastanowić się nad tym, jaki materiał na posadzkę wybrać podczas remontu. Od odpowiednio dobranego tworzywa zależy bardzo dużo, np. praktyczność i estetyka. Najlepiej w każdym pomieszczeniu łączyć te dwie cechy, oczywiście nie zapominając o bezpieczeństwie. Dobierając materiał na podłogę, możemy nadać wnętrzu dowolny, wyjątkowy klimat. Bez problemu można nadać mu minimalistyczny, klasyczny, elegancki charakter, ale także rustykalny, swojski, przytulny, a nawet śródziemnomorski. Ten artykuł pomoże osobom, które zastanawiają się, który z materiałów – gres, terakota, płytki ceramiczne – wybrać do swojego mieszkania. Po przeczytaniu, o wiele łatwiej podejmiesz tę decyzję. Różne pomieszczenia wymagają użycia różnych materiałów. Różnią się one trwałością, estetyką, jakością oraz powierzchnią. Kiedy wybrać płytki matowe, a kiedy te z połyskiem? Odpowiedź na to ważne pytanie znajdziesz w tym artykule.

Płytki fajansowe – delikatna i lekka szkliwiona glazura

Fajans to rodzaj ceramiki, który był nadzwyczaj ceniony w XV wieku. Wiemy to, ponieważ większość ceramiki, która zachowała się z tamtego czasu, została wykonana z tego materiału. Produkty stworzone z fajansu łatwo jest pomylić z porcelaną. Płytki fajansowe nie są tak trwałe jak gresowe i są bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne.

W ostatnim czasie do sklepów trafiło sporo rzeczy z fajansu. Zazwyczaj można spotkać ten materiał w realizacjach łazienek, a szczególnie tych wykonanych w klasycznym, śródziemnomorskim stylu. Ściany lub podłogi takich łazienek zazwyczaj obkłada się małymi kafelkami (np. wymiar 10 x 10 cm).

Terrakota

Gres techniczny – materiał o nadzwyczajnej twardości i wytrzymałości

Gres to najtrwalszy materiał ścienny oraz podłogowy, jaki do tej pory wyprodukował człowiek. Swoją niesamowitą odpornością i wytrzymałością, właściwie dorównuje on granitowi. Dlaczego gres jest tak bardzo wytrzymały? To wszystko bierze się z etapu produkcji. Krzemionka szlachetna (z której gres powstaje) jest prasowana pod wysokim uciskiem. W kolejnym kroku jest ona wypalana w temperaturze rzędu 1200°C. Mniej więcej w takim żarze natura wytwarza granit. Dzięki takiemu procesowi produkcji, gres jest wręcz wybitnie trwały. Oprócz tego, płytki gresowe można aranżować na mnóstwo sposobów. Istnieje możliwość stosowania ich w przeróżnych miejscach: salonach, łazienkach, kuchniach, na tarasach oraz schodach. Wszędzie sprawdzą się doskonale.

Gres techniczny to produkt, który dobrze spisze się w np. garażach, warsztatach oraz kotłowniach. Warto przemyśleć, jakie cele musi spełniać posadzka w takich miejscach.

Na pewno bardzo istotne jest bezpieczeństwo. W miejscach typu warsztat, w większości przypadków chodzi się w butach, dlatego w deszczowy lub śnieżny dzień na podłogę może nanieść się dużo wody. Nie powinno się więc wybierać do takiego miejsca płytek polerowanych albo tych z glazurą, ponieważ taka podłoga w deszczowe dni będzie naprawdę śliska. Gres techniczny musi mieć antypoślizgową powierzchnię. Dzięki temu, zapewni on należyte bezpieczeństwo.

Kolejna sprawa to czystość. W warsztatach, garażach i kotłowniach zazwyczaj podłoga bardzo się brudzi. Znajduje się tam pełno smarów, olei silnikowych oraz innych ciężko zmywalnych produktów. Dlatego gres musi być łatwy w utrzymaniu czystości. Trzeba pamiętać, że antypoślizgowe płytki zazwyczaj mają strukturę, która nie ułatwia mycia. Trzeba więc pójść na kompromis. Należy wybrać w takim przypadku płytki, które będą matowe, ale jak najgładsze. Właśnie dzięki połączeniu tych dwóch cech, zyskamy bezpieczną i łatwą w czyszczeniu posadzkę.

płytki ceramiczne

Gres vs terakota – wybrać glinę czy ceramikę?

Czym terakota różni się od gresu? Jedynym punktem wspólnym obu materiałów jest to, że oba są płytą. Natomiast różnią się praktycznie wszystkim: materiałem, który wykorzystuje się do produkcji, sposobem powstawania, miejscami, w których można je położyć, a także wyglądem. 

Terakota jest drobnoziarnistą gliną – gładką lub fakturowaną. Można opisać ją jako drobne cegiełki na podłogę. Nazwa ta pochodzi z języka włoskiego, w którym „terakota” oznacza „ziemia wypalona”. Ich produkcja przypomina produkcję cegieł. Płytki formuje się z dobrze wysuszonej gliny, a potem wypala się je w piecu, aby nabrały twardości. Terakota jest materiałem znanym na całym świecie. Początki wykorzystywania terakoty sięgają starożytności. Jeden z najbardziej znanych i najsłynniejszych wyrobów z terakoty to chińska terakotowa armia. Można ją podziwiać w muzeum położonym w Xi’an.

Ten materiał zazwyczaj stosuje się w pomieszczeniach. To prawda, że można ją stosować też na zewnątrz, ale nie będzie tak trwała jak gres. Jedna z największych zalet terakoty to dekoracyjne wartości. Jej wygląd jest wyjątkowy, ponieważ kojarzy się ze śródziemnomorską atmosferą Hiszpanii i Włoch. 

Podłoga w salonie – gres, terakota czy glazura?

Wybór ten zależy od tego, o jakim wnętrzu marzysz. Wolisz klasyczny, minimalistyczny i klasyczny styl zachowany w bieli i szarości czy też zależy Ci na swojskim, rustykalnym klimacie i wnętrzu, w którym jest mnóstwo dekoracji? 

Salon to miejsce, gdzie przyjmujemy przyjaciół, rodzinę i gości. Musi więc być bardzo estetyczny oraz mieć też rolę reprezentacyjną. W salonie nie tylko odwiedzający powinni czuć się swobodnie, ale także my możemy w ten sposób pokazać się z dobrej strony. W tym pomieszczeniu szczególne ważne jest utrzymanie czystości. W trakcie spotkań, domowych imprez, a nawet picia porannej kawy, wcale nie trudno zabrudzić posadzkę. Ciągłe sprzątanie w obawie przed wieloma trwałymi zabrudzeniami byłoby uciążliwe, dlatego warto wybrać estetyczny materiał, który łatwo czyści się. Świetnie więc w salonie sprawdzą się polerowane płytki gresowe albo glazura. Te materiały nie mają porowatej powierzchni, więc są niezwykle proste w czyszczeniu.

Może zainteresuje Cię również konglomerat czy granit – co lepsze oraz montaż forniru kamiennego

Podobne wpisy