Oceanstone.pl » Blog » Porady » Montaż forniru kamiennego

Montaż forniru kamiennego

Wyobraź sobie, że fornir kamienny pozwala na udekorowanie i upiększenie praktycznie wszystkiego, o czym tylko pomyślisz. Mogą to być ściany, meble, drzwi, dekoracja akwariów, obudowy pryszniców oraz wanien, kominki, schowki czy też blaty. Już teraz poznajcie instrukcję dotyczącą montażu forniru, dzięki czemu nie będziecie mieli z tym problemów.

Wstępne przygotowanie forniru, wymaganych narzędzi oraz powierzchni.

Na początku należy usunąć wszelkie zabrudzenia i tłuste plamy z przestrzeni na którą będziemy kleić nasz arkusz forniru. Dzięki temu klej zdecydowanie lepiej połączy te dwa elementy. Następnie należy zagruntować całą powierzchnię specjalnymi środkami, które powinny zostać dobrane w zależności do podłoża (gips, beton, tynk itd.).

Dzięki cienkiej warstwie forniru, można go spokojnie ciąć ręcznymi nożycami bądź elektronarzędziami. Obojętnie od wybranej metody należy zabezpieczyć twarz, oczy i ręce, aby nie zranić się drzazgami.
Dla dodatkowego bezpieczeństwa fornir przed użyciem można również zabezpieczyć dodatkowo impregnatem, Ułatwi to doczyszczenie materiały w przypadku ewentualnego zabrudzenia podczas montażu.

Przycinanie oraz dopasowywanie forniru

Zanim weźmiemy się za klejenie forniru, należy sprawdzić czy jego wzór został odpowiednio dopasowany. Jeśli przymiarka zakończyła się powodzeniem, możemy wziąć się za jego klejenie, pamiętającym przy tym o wszelkich środkach bezpieczeństwa. Krawędzie dociętych fragmentów można wykończyć za pomocą papieru ściernego o drobnych ziarnach.

Sprawdź również temat – płytki granitowe czy gresowe

Proces klejenia oraz końcowego dociskania fragmentów forniru jest kluczowym aspektem. Doświadczeni fachowcy polecają w tym celu użycie montażowego kleju na bazie MS polimeru, który jest pod postacią gotowego kleju w kartuszu.

Jego nanoszenie odbywa się za pomocą szpachelki poprzez cienkie warstwy na jedną stronę łączonej powierzchni. Potem należy odpowiednio docisnąć element np. gumowym wałkiem, który ma zostać przyklejony. Dzięki temu pozbędziemy się pęcherzyków z powietrzem.

Warto zabezpieczyć również krawędzie forniru za pomocą taśmy, dzięki czemu ewentualny nadmiar kleju nie spowoduje jego uszkodzeń. W przypadku forniru odradza się różnego rodzaju kleje cementowe, ponieważ mogą one charakteryzować się słabą przyczepnością.

Konserwacja i fugowanie forniru kamiennego

Fornir pozwala na uzyskanie różnych efektów końcowych. Można go położyć zarówno z cienką fugą o dowolnie wybranym kolorze bądź też całkowicie bezspoinowo, a raczej w odległości -0,5 mm. 

Warto podczas fugowania zabezpieczyć krawędzie forniru kamiennego np taśmą malarską a ewentualny nadmiar fugi ściągnąć za pomocą gąbki.

Końcowym etapem prac przy montażu forniru jest jego impregnacja. Dzięki wysokiej klasy pielęgnacji możne on spełniać swoje zadanie przez wiele lat. Impregnat nanosimy przy pomocy wałeczka lub ściereczki bawełnianej. Proces jest szybki i przyjemny w realizacji. 

Sprawdź również tematu – jakie płytki na schody wybrać oraz jak urządzić balkon w bloku

Podobne wpisy

Jeden komentarz

Możliwość komentowania została wyłączona.