Jak utrzymać porządek w mieszkaniu
Pierwsza wyprowadzka z domu rodzinnego to dla każdej osoby doświadczającej tego wydarzenia to nie lada wyzwanie. Bez względu czy korzystamy z akademika, wynajętego pokoju na stancji czy własnej i niezależnej kawalerki, emocje,które przeżywamy są takie same – ekscytacja przeplatająca się ze strachem i stresem. Do tego nieuchronna świadomość nowych obowiązków, związanych z utrzymaniem czystości w nowym mieszkaniu. Przeprowadzka z domu rodzinnego do własnego kąta to po pierwsze poczucie wolności i swobody, ale także codzienne obowiązki związane z utrzymaniem wnętrza w schludnej i czystej atmosferze.
Każdy, kto miał do czynienia z małą przestrzenią, wie że taka przestrzeń wymaga specjalnego traktowania. W małych mieszkaniach, łatwiej o przytłoczenie nadmiarem przedmiotów i wrażenie nieładu, które dekoncentrują i drażnią. Aby uniknąć zapełniania przestrzeni zbytecznymi przedmiotami, powinniśmy do tematu sprzątania podejść w sposób przyjazny i potraktować tą czynność jako codzienny i nawet przyjemny obowiązek
Zasady łatwego utrzymania porządku
Najważniejsza zasada porządkowania mieszkania to – nie odkładaj nic na jutro. Codzienne, małe kroczki to sukces długotrwałego i nieprzerwanego porządku. Umiejętność utrzymywania czystości raz zaszczepiona, pozostanie z nami na zawsze. Regularne schematy – odkładanie rzeczy na swoje miejsce, zmywanie naczyń, porządkowanie ubrań, wynoszenie śmieci pozwolą nam na utrzymanie ładu, bez konieczności urządzania generalnych porządków, które należą do wyczerpujących i męczących. Mówi się, że codzienne, obowiązkowe czynności nie powinny nam zając 5 minut każda. To nie wiele czasu, a efekt murowany, efekt chaosu zostanie zażegnany.
Brud – jak się go pozbyć
Każdy z nas ma swoje, indywidualne sposoby na sprzątanie, każdy robi to we własnej kolejności i własnymi metodami. Niemniej jednak warto skorzystać z uniwersalnych zasad dotyczących porządków – zacznij od góry, ewentualny kurz spadnie na podłogę, którą uprzątniesz w kolejnym etapie.
Jak wiadomo, ścieranie kurzy to nic przyjemnego – łaskocze nas w nos, często powodując nerwowe kichanie. Aby usprawnić tą czynność warto używać ścierek z mikrofibry – minimalizują konieczność używania aerozoli i są bardzo wydajne – to ekologiczne i oszczędne podejście. Warto do każdej powierzchni stosować specjalistyczny środek – drewno potrzebuje innej pielęgnacji niż armatura czy szkło. Dzięki dopasowaniu chemii gospodarczej do powierzchni, na dłużej zachowamy jej walory użytkowe. Wartym rozpatrzenia pomysłem jest skorzystanie z naturalnych detergentów – woda z octem i sodą do sprzątania łazienki lub sok z cytryny z dodatkiem oliwy do polerowania mebli.
Czyste mieszkanie na dłużej
Niespodziewane i trudne do pozbycia się zabrudzenia to bolączka każdego z nas. Jak uporać się z plamą po farbie do włosów, ścianą pomalowaną markerem. Warto poznać uniwersalne sposoby na trudne zabrudzenia – soda oczyszczona połączona z kwaskiem cytrynowym, zmywacz do paznokci z sodą oczyszczoną. Przed zastosowaniem tych mieszanek sprawdź na niewidocznym fragmencie powierzchni, na której chcesz ją zastosować czy nie spowoduje zmatowienia.
Plan to droga do sukcesu
Zaplanowane porządki to w połowa sukcesu. Warto pamiętać o codziennych nawykach i tygodniowym planie utrzymania porządku. Zastosowanie znanego nam harmonogramu ułatwi i przyspieszy pozbycie się bałaganu. Należy każdą niezbędną czynność przyporządkować do innego dnia tygodnia, dnia miesiąca lub kwartału. Nie każda czynność musi być wykonywana co tydzień, mycie okien czy pranie firan możemy zaplanować co kwartał. Natomiast ścieranie kurzy czy mycie podłóg, należy w zależności od pory roku wykonywać 1 lub 2 razy w tygodniu. Codziennie zmywajmy naczynia i wynośmy śmieci, chowajmy także ubrania na swoje miejsce. Takie nawyki pozwolą nam na zachowanie harmonii i czystości każdego dnia, a nie tylko od święta.
Zupełnie łatwiej nam będzie wprowadzić powyższe zasady, jeżeli nie jesteśmy tylko sami odpowiedzialni za porządki w mieszkaniu. Dwie lub trzy osoby to dodatkowe ręce do pomocy i do dbania o czystość. Warto, aby każdy domownik miał swoje obowiązki – zmywanie po sobie naczyń, wynoszenie śmieci, mycie łazienki czy odkurzanie – według ustalonego wspólnie harmonogramu. Warto dzielić się tymi czynnościami by wspólnie móc cieszyć się porządkiem,.
Większe, gruntowne porządki zaplanować wcześniej i zabrać się do nich przed ważnymi wydarzeniami takimi jak święta czy urodziny. Wcześniejsza świadomość nadchodzących porządków pozwoli nam przygotować się do nich psychicznie i organizatorsko – uzupełnić zapasy chemii gospodarczej i innych akcesoriów do sprzątania.
Wspólne sprzątanie to nie tylko smutna konieczność, ale czas kiedy możemy pobyć razem z domownikami, to czas na lepsze poznanie siebie. Porządki to też czas refleksji i wspólnych żartów. Wbrew pozorom czas porządków można uczynić ciekawym i relaksującym. Dla niedowiarków i leniuchów wystarczy argument, że sprzątanie to mała siłownia i stretching i sposób na utratę wielu kalorii. To trening dla każdego!
Może zainteresuje Cię również temat – co wybrać, marmur czy granit oraz jak urządzić mały balkon
Jeden komentarz
Możliwość komentowania została wyłączona.