Styl kolonialny w mieszkaniu
Styl kolonialny niewątpliwie należy do tej grupy wystrojów wnętrz, które mają szerokie grono zwolenników. I nie ma w tym nic zaskakującego, bowiem ten styl wnętrzarski idealnie buduje dostojność i zarazem egzotyczny klimat w pomieszczeniu. Co więcej – styl kolonialny pozwala na łączenie wielu kultur w jedną, spójną całość.
Styl kolonialny w pigułce – historia
Określenie stylu kolonialnego pojawia się w specjalistycznej literaturze jako wyjaśnienie mebli z XVIII wieku – powstawały wówczas elementy wnętrz oraz sama architektura. Ich początki miały miejsce już przed 1776 rokiem w amerykańskich koloniach. Jednakże, nie tylko Nowy Kontynent jest kojarzony z tym klimatycznym stylem – w XIX wieku za czasów imperium brytyjskiego powstawał “brytyjski styl kolonialny”, który rozwijano m.in. w Indonezji czy Tajlandii – stąd egzotyczny charakter stylu wnętrzarskiego.
Delegaci kolonii brytyjskich, bez względu na swój status, marzyli o zaczerpnięciu komfortu domów angielskich w nowych miejscach zamieszkania – zarówno urzędnicy, jak i wojskowi czy sprzedawcy i kupcy postanowili więc pokierować swoje zainteresowanie na Europę – to właśnie stamtąd sprowadzano nietuzinkowe i inspirujące elementy wnętrzarskie do kolonii brytyjskich.
Cechy stylu kolonialnego
Charakter stylu kolonialnego kształtował się na przestrzeni lat – możliwość łączenia w nim różnych kultur pojawiła się za sprawą ludności, która z Europy sprowadzała meble do deszczowego klimatu Wielkiej Brytanii. Ze względu na niekorzystny klimat, który zdecydowanie niszczył trwałość wyposażenia wnętrz, Brytyjczycy zaczęli łączyć rodzimy styl z azjatyckimi i afrykańskimi motywami, tworząc niepowtarzalny styl.
Same materiały, które wykorzystywano do tworzenia dodatków znacząco podkreślają wagę egzotyki w stylu kolonialnym – wówczas korzystano z drewna bambusowego, rattanu czy nawet juty.
Do dziś styl kolonialny cechuje się połączeniem rzeczy, które mogłyby się wydawać z zupełnie dwóch różnych światów. Ten styl wnętrzarski najczęściej kojarzy się z barwami ziemi oraz dużym bogactwem roślinnym, przywołując na myśl egzotyczny klimat sprzed dziesiątek lat, kiedy powstawał styl kolonialny. Wiele osób, aranżując wnętrza w tym stylu, dodaje również elementy recyklingu, tworząc dodatki oraz meble z odzysku – stoliki kawowe lub siedziska z drewnianych palet świetnie komponują się z antykami i roślinnością w pomieszczeniu.
Wszystko, co ziemskie – kolorystyka i dodatki w stylu kolonialnym
Styl kolonialny to nie tylko egzotyka – to także charakterystyczne barwy i tony, w jakich zachowane są wnętrza tego typu. Kolory ziemi, czyli beże, brązy i zielenie są tu bardzo popularne. Jeśli chodzi o ściany – najczęściej tworzą one kremowe lub białe tło dla dość bogato urządzonego wnętrza. W stylu kolonialnym istnieje bowiem ryzyko przytłoczenia wnętrza przez różnego rodzaju meble i dodatki.
W stylu kolonialnym idealnie odnajdą się różnego rodzaju antyki i wiekowe pamiątki. Antykwariat jest więc wiernym przyjacielem kolonialnych wnętrz. Jeśli chodzi natomiast o roślinność – często zajmują sporą część pomieszczenia, a najczęściej wykorzystuje się do tego egzotyczne gatunki. Sprawdź nasze czarno białe łazienki
Jeden komentarz
Możliwość komentowania została wyłączona.