Oceanstone.pl » Blog » Wnętrza » Jak urządzić minimalistyczną łazienkę

Jak urządzić minimalistyczną łazienkę

Szare płytki, które pozbawione są dodatków – łazienka minimalistyczna

Łazienka minimalistyczna kojarzy się z wystrojem bez dodatków i szarym odcieniem. Jest to jednak miejsce przygotowane z pełną starannością o każdy jej fragment. Duże płytki z gładkim wykończeniem stworzą surową, ale elegancką łazienkę. Minimalistyczna odmiana jest bardzo popularna i decyduje się na nią bardzo wielu ludzi. Dlaczego?

Prostota w szarości

Minimalistyczne rozwiązania to nie tylko stworzenie płytek jednej barwy, ale także odpowiednie jej dobranie. W łazienkach o stylu minimalistycznym stosuje się kafelki, które przybierają barwę szarą, grafitową lub nawet czarną. Dla lepszego efektu często tworzy się pewne wzory na ścianie z płytek. Kafelki mogą być wielkoformatowe, lecz ich kształt jest tradycyjny – prostokątny (lub kwadratowy). Warto pamiętać, że wyposażenie łazienki (umywalka, muszla WC itp.) też powinno być w tym samym kolorze. Wtedy końcowy efekt minimalizmu jest osiągnięty.

Minimalizm osiąga się, kiedy w pomieszczeniu będą występowały maksymalnie trzy kolory. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć łazienkę w jednej barwie. Najczęściej stosuje się w takim przypadku płytki o surowym stylu. Do pomieszczenie o cieplejszym klimacie stosuje się szare płytki z połyskiem. Mogą być wykorzystane nawet w niewielkiej łazience.

Elementy drewniane i metalowe w łazience

Minimalizm jest prostotą. Praktycznie powinno się wykorzystać tylko podstawowe wyposażenie łazienki i płytki w jednym kolorze. Nie powinny pojawić się żadne dodatki. Można jednak udekorować łazienkę drobnymi elementami wykonanymi z drewna czy metalu. Należy pamiętać, że są to mimo wszystko dodatki (jak pojemnik na mydło), a nie dekoracje. Umiejscowienie szafki w łazience nie jest naruszeniem stylu minimalistycznego, jeśli jest ona pozbawiona klamek. Drewno i metal to materiały klasyczne, więc produkty wytwarzane z nich będą świetnie sprawdzały się jako wypełnienie wnętrza minimalistycznego. Powinny być one niemal niezauważalne, ponieważ w innym wypadku zaburzą cały wystrój.

Jeśli zdecydowano się na stworzenie stylu minimalistycznego, to powinno się pamiętać, że inwestycja w płytki powinna być przemyślana. Oprócz estetyki należy zwracać uwagę na ich jakość wykonania. Przede wszystkim powinny być odporne na różne uszkodzenia mechaniczne, np. ścieranie. Muszą również dobrze znosić kontakt ze środkami chemicznymi. Opisywane wyżej płytki spełniają te warunki, więc są odpowiednim rozwiązaniem do łazienki w stylu minimalistycznym.

Światło w łazience minimalistycznej

Oświetlenie jest bardzo ważnym elementem w łazience minimalistycznej. Dzięki niemu można wydobyć to, co w pomieszczenie o tym stylu jest najistotniejsze. Piękno szarych, grafitowych lub czarnych płytek będzie wychodziło wtedy na pierwszy plan. Dobrze dobrane oświetlenie polepszy estetykę pomieszczenia, sprawi, że płytki będą prezentowały się jeszcze efektowniej. Podkreśli ich kolor oraz ich strukturę. Co ważne, ledowe taśmy oraz punktowe źródła światła mogą zwiększyć optycznie łazienkę – zwłaszcza, jeśli będą one w pobliżu lustra. Oświetlenie powinno być ukryte, zabudowane. W łazience minimalistycznej nie stawia się na dekorację lamp, lecz na efekt. Zabudowane światło podkreśli charakter tego stylu.

Minimalizm nie tylko w łazience

Szarość minimalistyczna nie jest rozwiązaniem przeznaczonym wyłącznie do łazienek. To niemal uniwersalne rozwiązanie do różnego rodzaju pomieszczeń. Można wykorzystać szare kafelki w kuchni czy salonie. Dobrze zaprezentują się także w plenerze, np. na tarasie. Dowodem tego rozwiązania są liczne projekty architektów, którzy chętnie wykorzystują ten materiał budowlany w odmiennych pomieszczeniach. Chcesz stworzyć nowoczesny dom? Zacznij od minimalistycznych kafelków, których wybór na rynku jest ogromny. Sprawią one, że Twój dom zyska jeden, konkretny styl. Całe wnętrze (oraz otoczenie domu) będzie robiło niesamowite wrażenie.

Jakie płytki na taras wybrać ? https://oceanstone.pl/plytki-na-taras-jakie-wybrac/

Jak montować płyty tarasowe ? https://oceanstone.pl/techniki-montazu-plyt-tarasowych/

Jasne płytki podłogowe https://oceanstone.pl/jasne-plytki-podlogowe-jakie-wybrac

Podobne wpisy