Oceanstone.pl » Blog » Porady » Kamień elewacyjny – zalety kamienia naturalnego

Kamień elewacyjny – zalety kamienia naturalnego

Kamień naturalny jest uważany za jeden z najlepszych surowców na elewacje. Dzieje się tak, ponieważ charakteryzuje się niezwykłą trwałością, odpornością na wszelkie, nawet najcięższe warunki atmosferyczne oraz na uszkodzenia mechaniczne.

Naturalne materiały są unikatowe i nie da się znaleźć dwóch identycznych aranżacji z tym samym surowcem. Nawet niemożliwe jest znalezienie dwóch takich samych płytek. Kolejny plus kamienia elewacyjnego to jego niesamowita różnorodność wzorów oraz kolorów.

Tak naprawdę, kamień elewacyjny możemy wybierać z tysięcy wzorów i barw. Następne zalety to brak wilgoci, pleśni i grzyba, izolacja, a także mniejsze rachunki w trakcie zimy. Co ciekawe, cena także nie jest wysoka.

Na rynku możemy znaleźć naturalny, elewacyjny kamień produkowany z:

  • bazaltu,
  • łupku,
  • kwarcu,
  • granitu,
  • łupku kwarcytowego,
  • gnejsu,
  • marmuru,
  • piaskowca.

Każdy z wyżej wymienionych materiałów cechuje się innymi właściwościami oraz barwami. Łupek jest bardzo trwały i występuje w cudownych, matowych kolorach. Kamień elewacyjny powstały z kwarcu można rozpoznać po brokacie. Występują na nim drobinki, które pięknie mienią się w słońcu. Natomiast marmur zazwyczaj charakteryzuje się białym kolorem lub połączeniem z szarymi żyłami. Z kolei granit przybiera tysiące różnych barw. Najczęściej ma krystaliczną strukturę i niebywały połysk, ponieważ jego powierzchnia jest polerowana na wysoki połysk.

Jak dobrać naturalny kamień elewacyjny, by wpasował się do wyglądu domu?

Jest to bardzo istotne pytanie. Wcale to nie jest łatwe zadanie, by wybrać naturalny kamień elewacyjny tak, by świetnie pasował do całego domu. To niezwykle ważne, by kamień był wyjątkowym dodatkiem, a nie przytłaczającą, odstającą od reszty wstawką. Trzeba wybrać taki materiał, który idealnie wpasuje się do całości oraz podkreśli wygląd budynku. Niezwykle ważny jest minimalizm, którym wiele osób się kieruje. Aranżacja powinna być oparta na max trzech kolorach. Dzięki temu, zwiększamy szansę na to, że uzyskamy zgrany efekt i wszystkie elementy będą wspólne. Następna zasada to kontrast. Materiały muszą dobrze kontrastować ze sobą, być w podobnej tonacji. Dobrze wygląda połączenie szarości i bieli. Trzecim kolorem może być brąz, który można wpleść w formie kamienia elewacyjnego (np. łupka black slate) albo drewna.

Zalety i wady elewacji z kamienia dekoracyjnego

Można powiedzieć, że kamień elewacyjny ma same zalety, ale niektórzy uważają, że jednak posiada jeden minus. Po bliższym zastanowieniu się i wgłębieniu w ten temat, okaże się, że wcale to wadą nie jest. Chodzi tu o cenę. Elewacyjny kamień dekoracyjny można zakupić już w okolicach 80 zł za metr kwadratowy. To nie jest duża kwota w porównaniu z oryginalnym efektem oraz trwałością, którą zyskujemy. Wiele produktów jednak kosztuje więcej, od 100 do 200 zł za metr kwadratowy kamiennych płytek. Czy to dużo? Zastanówmy się.

Zakup takiego materiału na elewację w cenie 150zł jest inwestycją na dziesiątki lat. Nie trzeba obawiać się, że coś się stanie z kamieniem elewacyjnym, nie straci on swojej barwy oraz blasku. Jeśli tylko zostanie dobrze zamontowany, mnóstwo lat zachowa taki sam wygląd, jak tuż po montażu.

Tradycyjne elewacje (np. z pucu albo baranka) po kilku latach tracą swoją barwę i będzie mocno zabrudzona. Co jakiś czas będzie trzeba ją czyścić, a w końcu odświeżyć. To wszystko składa się na dodatkowy czas i koszty. Po dekadzie może się okazać, że cena tradycyjnej elewacji przekroczyła budżet elewacji z naturalnego kamienia, która przez wiele najbliższych lat nie wymagałaby ani jednej poprawki. 

Elewacja z kamienia ma silne właściwości izolacyjne. Dzięki temu, w budynku zimą będzie cieplej, a latem chłodniej. To pozwoli zaoszczędzić nam na ogrzewaniu. Poza tym kamień zabezpiecza dom przed wilgocią. Kto chciałby mieć nieestetyczne, mokre ściany i grzyba na nich? Oprócz tego, grzyb w domu często powoduje astmę u dzieci. 

Sprawdź również – płytki na taras – jakie wybrać

Kamienna elewacja a nowoczesne budownictwo

Nowoczesne budownictwo lubuje się w kamiennych płytkach w szarych barwach. Wygląda to wprost rewelacyjnie. Płytki te są podobne do betonu, który króluje w stylu wnętrzarskim. Co ciekawe, naturalny kamień jest o wiele trwalszy od betonu. Na elewacje można również położyć elewacyjne biało-szare panele. Mają one wspaniale połyskującą, kwarcową powierzchnię. Można nimi zaaranżować też cokół oraz wiatrołap.

Trwały montaż naturalnego kamienia na elewację – odpowiednia impregnacja to podstawa

Montaż płytek z naturalnego kamienia jest niemalże identyczny do montażu płytek ceramicznych, tradycyjnego gresu oraz płytek z architektonicznego betonu. Jedynie nie można zapomnieć, by posłużyć się klejem do kamienia naturalnego albo takiego, którego bazą jest biały cement. Jeśli zastosujesz standardowe kleje do gresu i ceramicznych płytek, istnieje ryzyko, że po jakimś czasie pojawią się nieestetyczne wykwity na naturalnym kamieniu. Niestety ich wyczyszczenie jest niemożliwe, dlatego pamiętaj o wybraniu należytego kleju. Następnym ważnym krokiem w montażu dekoracyjnego kamienia jest odpylenie ściany, a także lewej strony płytki. Najlepiej wcześniej poświęcić czas na zagruntowanie ściany oraz jej odpylenie. Dzięki temu, klej z pewnością spełni swoją rolę. Jeśli zagruntujemy pył, niestety płytka może przykleić się do niego, a nie do ściany i po niedługiej chwili zwyczajnie odpaść. Klej koniecznie trzeba wyrównać przy użyciu specjalnego grzebienia murarskiego tak, by klej przylegał do całej powierzchni płytki. Szczególnie jest to ważne w przypadku kładzenia paneli elewacyjnych, ponieważ składają się one z niewielkich elementów, które są sklejone ze sobą przy użyciu żywicy.

Jaki jest dokładny koszt kamiennej elewacji?

Cena za metr kwadratowy jest zupełnie zależna od materiału, na który się zdecydowaliśmy. Materiał i montaż elewacji z naturalnego, dekoracyjnego kamienia może wynosić już 160 zł, ale może to być koszt nawet 400 zł. To zależy od województwa, które zamieszkujemy, wybrany materiał elewacyjny, wielkość elewacji oraz jeszcze kilku czynników.

Sprawdź również cokoły z płytek oraz płytki na schody – jakie wybrać ?

Podobne wpisy