Oceanstone.pl » Blog » Porady » Zapotrzebowanie na płytki – jak obliczyć

Zapotrzebowanie na płytki – jak obliczyć

 Zapotrzebowanie na określoną ilość płytek można wyliczyć biorąc pod uwagę kilka podstawowych czynników. Najważniejsze są oczywiście wymiary wykańczanego pomieszczenia. Problemu nie powinno nam sprawdzić wnętrze, które składa się jedynie z czterech prostych ścian, bez dodatkowych załamań, krzywizn oraz winklin lub takie w którym kwadratowe płytki ułożone będą w sposób tradycyjny. Dużo trudniejsze będzie wyliczenie zapotrzebowania na płytki w sytuacji, gdy mają być one ułożone w caro albo z przesunięciem 1/3 oraz w starych, niekoniecznie prostych domach. W takich przypadkach należy zawsze brać pod uwagę pewien zapas materiału. Inną istotną kwestią jest rozmiar samych płytek. Modele wielkoformatowe układa się szybko, jednak po skończonej pracy zostaje sporo odpadu a same płytki czasem trudno jest dopasować w całości. Jak, zatem prawidłowo obliczyć zapotrzebowanie na płytki i co dokładnie wziąć pod uwagę? 

Od czego zależne jest obliczenie ilości potrzebnych płytek?

Pierwszym aspektem, który należy sprawdzić są wymiary pokoju. W pomieszczeniach o wymiarach ścian dzielących się na 6 najlepiej jest wybrać płytki o wymiarach 60 x 60 cm oraz 30 x 60 cm. Pozwoli to praktycznie wyeliminować odpad a montaż będzie szybki, sprawny i tani.

Kupując płytki łazienkowe należy zawsze pamiętać o tym, że podczas montażu będzie trzeba wycinać w nich otwory na różnego rodzaju baterie i armaturę. Niestety często zdarza się, że podczas takich prac płytki zwyczajnie pękają lub się kruszą dlatego zawsze należy mieć przygotowany chociaż niewielki zapas materiału.

Nie zapominajmy również o niewielkich zapasach na przyszłe remonty lub zmiany kosmetyczne. Może bowiem zdarzyć się tak, że za rok lub dwa, kiedy zdecydujemy się na małą zmianę i będziemy potrzebowali do tego celu kilku płytek to nie uda nam się już kupić ich w żadnym sklepie budowlanym. 

Wielkość pomieszczenia, format oraz sposób układania płytek w obliczeniach

Kolejny krok to dokładne zmierzenie każdej ściany pomieszczenia wraz z krzywiznami i winklami oraz dobranie płytek umożliwiających ograniczenie odpadu. W przypadku małych wymiarowo płytek sprawa jest dużo łatwiejsza, ponieważ z reguły nie trzeba ich zbyt mocno docinać. Z kolei płytki wielkoformatowe bardzo często nie mieszczą się w całości i wymagają odpowiedniej obróbki do potrzebnych wymiarów. W takiej sytuacji należy dobrze zastanowić się, czy ważniejsze są dla nas duże płytki i liczenie się ze sporą ilością odpadu czy może chcemy wykończyć dane pomieszczenie estetycznie ale jak najmniejszym kosztem.

W przypadku pomieszczeń ze sporą liczbą nierówności warto jednak zdecydować się na płytki w małych rozmiarach, co na pewno ułatwi montaż i pozwoli zminimalizować koszty w przypadku sporej ilości odpadu. 

Duże znaczenie ma również sposób układania płytek. I tak w przypadku ułożenia klasycznego otrzymamy zdecydowanie mniej odpadu niż przy ułożeniu caro, gdzie bardzo często trzeba płytkę dociąć do odpowiedniego wymiaru.

Nie łatwą sprawą jest również obliczenie ilości zapasu płytek, jakim powinniśmy dysponować. W projektach o prostym układzie, bez zbędnych skosów i oryginalnego ułożenia płytek należy przyjąć zakup około 5% zapasu materiału. W salonie i kuchni warto pokusić się o 10% zapas, natomiast w przedpokoju i nieco problematycznej łazience zapas ten powinien wynosić nawet 20%.

jak obliczyć ilość płytek potrzebną na elementy dekoracyjne?

W przypadku gdy chcemy by nasze pomieszczenie było ozdobione dekorami, cokołami oraz listwami z płytek, które będą zdobiły ścianę lub podłogę nie trzeba już brać pod uwagę dodatkowego zapasu. Współczesne sprzęty tną płytki tak precyzyjnie, że raczej nie powinniśmy spodziewać się zniszczeń materiału. Obliczenia ilości materiału do celów dekoracyjnych niezbędnych na cokoły należy wyliczyć dzieląc wymiar płytki o wysokość jaką ma mieć listwa. Najczęściej będzie to wysokość 6, 8 oraz 10 cm.

Obliczanie zapotrzebowania na płytki ścienne?

W tym przypadku postępujemy analogicznie jak z płytkami podłogowymi, biorąc pod uwagę wszelkie krzywizny, nierówności oraz wymiary płytek i pomieszczenia. Należy jednak pamiętać by w tym przypadku zawsze pozostawić sobie zapas materiału równy 10% obliczonego zapotrzebowania.

Obliczanie ilości zaprawy i fugi

Jednym z najczęściej zadawanych pytań w sklepach budowlanych jest ilość kleju oraz fugi potrzebnej do wykończenia pomieszczenia. Jest to stosunkowo szeroki temat o którym można by napisać całkiem długi osobny artykuł. Wszystko to zależy od rodzaju powierzchni, wymiarów płytek oraz ich struktury i rodzaju fugi. Wszystko to może sprawić, że ilość niezbędnego nam materiału może różnić się aż dwukrotnie. W przypadku fugowania mozaiki za pomocą fugi firmy Mapei przyjmuje się ilość ok 0,6-0,7 kg na m2. Fugowanie tradycyjnych płytek spowoduje, ze to zużycie zmniejszy się dwukrotnie.

Sprawdź również temat co to jest granit oraz jak samemu zrobić cokoły z płytek

Podobne wpisy